Czy w tej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wykonania manewru wyprzedzania? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ nie masz dostatecznej widoczności i miejsca do wyprzedzania, co może utrudnić ruch drogowy i narazić innych uczestników na niebezpieczeństwo.
Tak, w tej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wykonania manewru wyprzedzania.
Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem jest zobowiązany do zrezygnowania z wykonania manewru wyprzedzania, jeśli nie ma odpowiedniej widoczności i miejsca do wyprzedzania, kierujący za nim rozpoczął już wyprzedzanie, lub kierujący przed nim na tym samym pasie ruchu zasygnalizował zamiar wyprzedzania. Przy wyprzedzaniu należy także zachować szczególną ostrożność i utrzymywać bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. Przy wyprzedzaniu rowerów, hulajnóg elektrycznych i innych pojazdów nie powinno się zbliżać na odległość mniejszą niż 1 metr.
Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]
1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
Art. 3 ust. 1 i 2 oraz art. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)
Niewłaściwe zachowanie kierującego pojazdem, wobec niechronionych uczestników ruchu, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia
Zachowanie pieszego wyraźnie wskazuje na konieczność ograniczenia zachowania w stosunku do niego. Jednocześnie masz obowiązek unikania wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
1. ustawa108 art3 art3ust1i2art4
O zachowanie się kierującego pojazdem, wobec niechronionych uczestników ruchu
Źródło pytania: Art. 3 ust. 1 i 2 oraz art. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)
Podstawa prawna: art3ust1i2art4[108]|