Która z wymienionych czynności należy do obowiązków kierowcy uczestniczącego w zdarzeniu drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź c, ponieważ kierowca jest obowiązany niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego.
Obowiązkiem kierowcy uczestniczącego w zdarzeniu drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych, jest usunięcie pojazdu z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu.
Zgodnie z art. 44 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem w przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych, ma obowiązek niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu. Pozostawienie pojazdu na miejscu zdarzenia może spowodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu. Przy takiej sytuacji należy skontaktować się z odpowiednimi służbami, takimi jak policja, aby zgłosić zdarzenie i uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Art. 44 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Jeśli nie ma zabitych lub rannych możesz usunąć samochód z drogi i zabezpieczyć miejsce wypadku. Takie zachowanie ogranicza możliwość powstania wtórnych kolizji. W takiej sytuacji nie masz też obowiązku wzywania policji.
1. ustawa108 art44 art44ust1
Akcje ratunkowe
Źródło pytania: Art. 44 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art44ust1[108]|