Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.
Prawidłowa odpowiedź brzmi tak, dlatego że zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście. Art. 26 ust. 1 mówi, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Dodatkowo, zgodnie z art. 13 ust. 8, jeżeli przejście dla pieszych jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej, każda jezdnia traktowana jest jako odrębne przejście. Przedstawiona sytuacja zawiera informację o kierującym pojazdem zbliżającym się do przejścia dla pieszych, więc zgodnie z przepisami obowiązkiem tego kierującego jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na nie.
Zgodnie z przepisami prawa drogowego, kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na nie. Jest to wynik zasady ustępowania pieszemu, która nakazuje kierowcom stworzenie możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię osobom poruszającym się pieszo. Prawo drogowe nakłada na kierowców obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. W przypadku, gdy pieszemu nie jest zagrożone niebezpieczeństwo, kierowca ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Tego rodzaju przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym na drodze i redukcję ryzyka wypadków.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 450, z póź.zm) art. 26.2
niestwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu przez odpowiednią interpretacje zachowania się w obrębie przejść dla pieszych
O odpowiednie zachowanie się przy przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych
Źródło pytania: Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 450, z póź.zm) art. 26.2