Czy w tej sytuacji masz obowiązek zastosować się do sygnału osoby kierującej ruchem? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z hierarchią ważności na drodze najważniejsze są sygnały i polecenia dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli.
W tej sytuacji masz obowiązek zastosować się do sygnału osoby kierującej ruchem.
W hierarchii ważności na drodze, najważniejsze są sygnały i polecenia dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli. Dlatego w tej sytuacji, musisz zastosować się do sygnału osoby kierującej ruchem.
Art. 5. [Hierarchia dyrektyw]
1. (art5ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. (art5ust2) Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. (art5ust3) Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
Art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy PRD par. 108 ust 1 i 3 rozporządzenia ZSD
Znajomość i stosowanie się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem na skrzyżowaniu oraz hierrarchii ich ważności eliminuje sytuacje zagrażające bezpieczeństwu ruchu i utrudniające ten ruch
Tak, w pierwszej kolejności należy stosować się do sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem dopiero w następnej kolejności są sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator oraz znaki drogowe ustalające pierwszeństwo przejazdu.
1. ustawa108 art5 art5ust1i2art6ust1pkt1
2. rozporzadzenie170 ust1i3
Znajomość hierarchii ważności dyspozycji w ruchu drogowym
Źródło pytania: Art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy PRD par. 108 ust 1 i 3 rozporządzenia ZSD
Podstawa prawna: art5ust1i2art6ust1pkt1[108]|ust1i3[170]|